Silvestr - Svátky v Polsku 2024

Silvestr v Polsku je časem radosti, oslav a naděje. Ať už se slaví tradičně nebo moderně, hlavním cílem je rozloučit se se starým rokem a přivítat nový rok s optimismem a radostí. Oslavy zahrnují bohaté jídlo, zábavu, ohňostroje a čas strávený s blízkými, což přispívá k nezapomenutelným okamžikům a vzpomínkám.

Silvestr

Silvestr (polsky Sylwester) se slaví 31. prosince a je dnem plným radosti, oslav a očekávání nadcházejícího nového roku. Tento den je pojmenován po svatém Silvestru, jehož svátek připadá na stejný den. Poláci mají bohatou tradici oslav Silvestra, které zahrnují rodinné setkání, večírky, ohňostroje a další zábavné aktivity.

Tradice a zvyky

Rodinné a přátelské večírky: Poláci často tráví Silvestr na večírcích s rodinou a přáteli. Tyto večírky mohou být doma nebo v restauracích, klubech či na náměstích. Lidé se scházejí, aby společně oslavili poslední den roku a připravili se na příchod nového roku.

Speciální jídla a nápoje: Silvestrovské oslavy zahrnují bohaté pohoštění. Tradičním pokrmem je bigos (dušené zelí s masem a klobásou), sledě v různých úpravách, uzeniny, sýry a různé druhy dezertů. Na stole nesmí chybět šampaňské, kterým se připíjí na nový rok.

Ohňostroje a zábava: Ohňostroje jsou neodmyslitelnou součástí silvestrovských oslav v Polsku. Lidé vycházejí ven, aby si užili ohňostroje, které osvětlí oblohu a dodávají oslavám slavnostní atmosféru. Kromě ohňostrojů jsou populární také prskavky a jiné pyrotechnické efekty.

Tradiční zvyky a pověry: Na Silvestra a během příchodu nového roku se dodržují různé tradiční zvyky a pověry. Například se věří, že to, co člověk dělá na Nový rok, bude dělat po celý rok, takže lidé se snaží být veselí a optimističtí. Někteří lidé také dávají peníze do bot nebo nosí nové oblečení, aby zajistili finanční prosperitu v nadcházejícím roce.

Taneční večírky: Taneční večírky jsou velmi populární a často zahrnují tradiční i moderní hudbu. Lidé tančí až do rána a těší se na novoroční radost.

Oslavy na náměstích: V mnoha městech, včetně hlavního města Varšavy, se konají velké veřejné oslavy na náměstích s živou hudbou, koncerty a dalšími zábavnými programy. Tyto oslavy přitahují tisíce lidí, kteří se scházejí, aby společně přivítali nový rok.
Novoroční přání

Novoroční přání: Když se přiblíží půlnoc, lidé si navzájem přejí šťastný nový rok, často s tradičním přáním „Szczęśliwego Nowego Roku!“ (Šťastný nový rok!). Přání jsou doprovázena polibky, objetím a připíjením šampaňským.

Oslavy půlnoci: Půlnoc je vrcholem oslav, kdy se lidé shromažďují venku nebo před televizními obrazovkami, aby sledovali odpočítávání posledních vteřin starého roku. Po půlnoci následuje ohňostroj a lidé si připíjejí na nový rok, často s předsevzetími a očekáváními, co nový rok přinese.

Silvestrovské oslavy se v moderní době staly více globalizovanými, s vlivem mezinárodních tradic a zvyků. Mnoho Poláků sleduje zahraniční televizní programy, jako jsou koncerty a novoroční odpočítávání v různých částech světa. Internet a sociální média umožňují lidem sdílet své oslavy a přání s přáteli a rodinou po celém světě.

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Před přidáním dotazu se prosím podívejte jestli už nebyl někde v diskuzi zodpovězen, díky.

Chystáš se autem do Chorvatska? Podívej se na volné ubytování

Spa Baginski Chabinka

Spa Baginski Chabinka

Baltské moře, Polsko
20.7.-25.7.2024
Polopenze
15 293 Kč

Doprava: Vlastní

Jantar Spa By Zdrojowa

Jantar Spa By Zdrojowa

Baltské moře, Polsko
21.7.-28.7.2024
Polopenze
17 940 Kč

Doprava: Vlastní

Jantar Spa By Zdrojowa

Jantar Spa By Zdrojowa

Baltské moře, Polsko
24.7.-28.7.2024
Polopenze
10 380 Kč

Doprava: Vlastní

Zjisti více o svátcích v Polsku

Nejnovější komentáře

Tipy na výlety

Olza – zahradnictví i koupaliště s písčitou pláží

Olza – zahradnictví i koupaliště s písčitou pláží

Polská vesnice Olza není v hledáčku čechů jen kvůli jeho hojně navštěvovanému zahradnictví, ale má také koupaliště s písčitou pláží a stejnojmenným názvem.

Pustynia Błędowska – Polská Sahara (Bledowská poušť)

Pustynia Błędowska – Polská Sahara (Bledowská poušť)

Pustynia Błędowska je největší oblast pohyblivých písků v Polsku, která se nachází na hranici Slezské vrchoviny a Olkuszské pahorkatiny. Poušť má 32km²!

Polské Chorvatsko

Polské Chorvatsko

Pokud miluješ koupaliště nebo rybaření neměl by sis tohle místo nechat ujít!

Poloostrov Hel Polsko (Helská kosa)

Poloostrov Hel Polsko (Helská kosa)

Polské město na poloostrově u Baltského moře.

Kraków (Krakov)

Kraków (Krakov)

V Krakově si nesmíš nechat ujít zámek Wawel, židovskou čtvrť nebo náměstí.

Ruina hradu Mirów

Ruina hradu Mirów

Zámek v Mirówě je součástí známé Stezky Orlích hnízd, která je jednou z nejvýznamnějších turistických tras v Polsku.

Kostel Wang – dřevěný kostel v Krkonoších

Kostel Wang – dřevěný kostel v Krkonoších

Navštivte norský kostel z 12 století na polské straně Krkonoš.

Designer outlet Sosnowiec – Outlet Polsko

Designer outlet Sosnowiec – Outlet Polsko

Styl nákupního centra je úplně jiný než mají jiné nákupáky. Navšvit Designer outlet Sosnowiec kousek od Ostravy.

Aquapark Tychy

Aquapark Tychy

Aquapark Tychý se nachází jen 24km od města Katowice a můžeš ho navštívit cestou na Polské maledivy.

Solný důl Wieliczka

Solný důl Wieliczka

Pokud hledáte nezapomenutelnou dovolenou plnou historie, architektury a jedinečných zážitků, nezapomeňte zařadit Solný důl Wieliczka na seznam svých cestovních destinací

Polské svátky 2024

Nejnovější komentáře

Navštivte také

Svátky v Polsku 2024 pro Vás píše Víťa (vita@polske-maledivy.cz). // Webdesign: Poradnyweb.cz